Léků na léčbu obezity je nedostatek

31. března 2010 v 0:15 | xel |  Zdraví a styl
Nejde o to, že by bychom v lékárné vůbec žádné nedostali. Ale připomíná mi to nabídku oveoce-zeleniny za komunistů - taky občas byla k mání jen mrkev a cibule. Pokud se podíváte na přehled léků na hubnutí, tak zjistíte, že výběr je skutečně omezený. Kvůli problémům s vedlejšími účinky skončily v EU léky na bázi sibutraminu (u nás tedy i Lindaxa a Meridia). Naštěstí jsou zde ještě léky na ovlivnění metabolismu tuků, konkrétně pilulky na hubnutí Alli a Xenical.

Posledně dva jmenované léky jsou úšpěšné produkty s účinnou látkou orlistat, která brání tomu, aby se cca 30% tuku vstřebalo.

Ovšem dosti omezená je nabídka na  ovlivnění chuti k jídlu. Zde je k dispozici jediný přípravek, a to Adipex retard. To je prostředek na potlačení chuti k jídlu na bázi fenterminu jako účinné látky. Fentermin je v tomto léku vázán na pryskyřici, proto se uvolňuje postupně a jeho účinek přetrvávání 8 hodin. Fentermin byl často kritizován konkurenční firmou Abbot, ale jak se ukázalo, kritika Adpexu - fenterminu nepomohla, a její vlastní přípravek Meridia byl stažen z trhu.

Fentermin je ale koncepčně dosti starý lék s rizikem závislosti. Stále tedy čekáme na širší nabíku léků na potlačení chuti jídlu, eventuelně na potlačení slasti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama