Březen 2010

Léků na léčbu obezity je nedostatek

31. března 2010 v 0:15 | xel |  Zdraví a styl
Nejde o to, že by bychom v lékárné vůbec žádné nedostali. Ale připomíná mi to nabídku oveoce-zeleniny za komunistů - taky občas byla k mání jen mrkev a cibule. Pokud se podíváte na přehled léků na hubnutí, tak zjistíte, že výběr je skutečně omezený. Kvůli problémům s vedlejšími účinky skončily v EU léky na bázi sibutraminu (u nás tedy i Lindaxa a Meridia). Naštěstí jsou zde ještě léky na ovlivnění metabolismu tuků, konkrétně pilulky na hubnutí Alli a Xenical.

Posledně dva jmenované léky jsou úšpěšné produkty s účinnou látkou orlistat, která brání tomu, aby se cca 30% tuku vstřebalo.

Ovšem dosti omezená je nabídka na  ovlivnění chuti k jídlu. Zde je k dispozici jediný přípravek, a to Adipex retard. To je prostředek na potlačení chuti k jídlu na bázi fenterminu jako účinné látky. Fentermin je v tomto léku vázán na pryskyřici, proto se uvolňuje postupně a jeho účinek přetrvávání 8 hodin. Fentermin byl často kritizován konkurenční firmou Abbot, ale jak se ukázalo, kritika Adpexu - fenterminu nepomohla, a její vlastní přípravek Meridia byl stažen z trhu.

Fentermin je ale koncepčně dosti starý lék s rizikem závislosti. Stále tedy čekáme na širší nabíku léků na potlačení chuti jídlu, eventuelně na potlačení slasti.

Nejkurióznější dieta

8. března 2010 v 16:58 | xel |  Zdraví a styl
Za nejkurióznjěší dietu považuji dietu podle krevních skupin. Argumetny připomínají spíše náboženství než radionální argumentaci. Sám její "objevitel" D'Adamo údajně sám se svými vlastními doporučeními neřídil. Někomu ovšem může tato dieta pomoci, protože alespoň nějaké režimové opatření je lepší než živelná žravost.

Další informace a články na blozích:
Dieta podle krevních skupin na serveru DIETY+HUBNUTÍ
Dieta podle krevních skupin na blogu Do plavek!, zde můžete ostatně přispět i do diskuse

Kdy je nejlepší hubnout?

1. března 2010 v 2:30 | xel |  Zdraví a styl
Maximum obezity průměrný český tlouštík vykazuje pravděpodobně hned po Vánocích. A také začátkem roku je vidět aktivity v reklamách na léky na hubnutí.

Hubnout ale hned v lednu asi není ani fyziologické. Zima je přirozenou okolností, která organismus přímo vybízí k ukládání tuků. Ale jaro se blíží, tak je asi třeba začít pomýšlet na to, že je vhodné začít hubnout do plavek.

Komu chybí pevná vůle, musí sáhnout po nějakých přípravcích na hubnutí. V našich končínách populární Lindaxa a Meridia prakticky skončily svou hvězdnou kariéru kvůli vedlejším účinkům. Zbývá třeba lék na hubnutí Alli na bázi orlistatu. Je však třeba počítat s vedlejšími účinky a uvážit, zda efekt hubnutí s alli je skutečně tak velký, aby se nedal nahradit hubnutím s pevnou vůlí.

Zima je na ústupu, takže uvažujte o své ideální váze.