Říjen 2009

Víte, že obřízka snižuje rizko přenosu HIV?

20. října 2009 v 18:07 | xel |  Zdraví a styl
Víte, že mužská obřízka snižuje riziko přenosu viru HIV? Příčinou je zřejmě změna vlastností sliznice, která není chráněna předkožkou. Zdokumentováno je to zatím v případech heterosexuálního styku, kdy bylo zjištěno, že riziko přenosu viru HIV ze ženy na muže se snižuje v řádu desítek procent. Nejde tedy o ochranu absolutní, zásady bezpečného sexu je ovšem třeba zachovávat stejně. Obřízka se již používá jako preventivní metoda proti epidemii AIDS v Africe.

Seznam má nové hledání

11. října 2009 v 10:02 | xel |  Internet
Seznam.cz testuje nové rozhraní pro vyhledávání, které běží na adrese:


Databáze fultextu je stejná, rozdíl je hlavně v řazení. Vypadnout by měly všelijaké MFA, kterými je český internet zaplevelen, a to hlavně díky mezerám v efektivním algoritmu Seznamu, na jejich eliminaci z výsledků.

Bohužel zatím nás všechny trápí v rychlosti (či spíše pomalosti) indexace, a tu vylepšený vyhledavač neřešeí.

Jak proti chřipce

10. října 2009 v 22:54 | xel |  Zdraví a styl
Tak nám skončilo babí léto a začaly plískanice. Vhko a chladno je přímo pozvánkou do světa nemocných. Virům se daří a chytnout nějakou virózu je v tomto ročním období obzvláště snadné. Až začně mrznout, tak se to přece jen trochu zlepší.

A pak ta mexická prasečí chřipka: tahle hrozbe je také na krku. Co s tím dál? Jak se chránit a zlepšit si imunitu? V podstatě je několi možností:

  1. Očkovat se
    To se nabízí jako první, problém je v tom, že lékaři teď nabízejí očkování proti sezónní chřipce, ale hlavní hrozbouje ta prasečí. Vakcíny nai budou snad také k dispozici, ale zkušenosti jsou zatím rozporuplné, už došlo také k poškození zdraví.
  2. Otužovat se
    Populární sprchování studenou vodou je spíše nepříjemné než užitečné. Skutečné otužování chce pořádnou porci chladu. Mnohem lepší je zajímat se o metody otužování v některém otužileckém oddíle.
  3. Prostředky na pozvbuzení imunity
    Ty se dají koupit v lékárně. Může jí např. přírodní extrakty (echinacea) nebo prostředky systémové enzymoterapie (Prevenzym, Wobenzym).
Podle mne je správně číslo (2).

Avatar - sci-fi startuje v prosinci

10. října 2009 v 22:32 | xel |  Sci-fi a fantasy
Všechny příznivce sci-fi a a fantasy filmů si dovolujeme upozornit, že v polovině prosince 2009 má českou premiéru nový sci-fi / fantasy film Jamese Camerona s názvem AVATAR. Podle předběžných recenzí (na základě průřezu filmu) se máme určitě na co těšit. K dispozici je něolikaminutový trailer, který se dá vidět na různých místech, např. zde:


Startujeme

5. října 2009 v 16:55 | Med |  O webu
Dnes zahajujeme blog.